FAQ: Ligüstrüm Çit Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Kurtbağrı ne zaman dikilir?

Kurtbağrı bitkisi üretimi tohumla yapılmaktadır. Tohumları geç sonbaharda ya da ilkbaharın erken zamanlarında ekilmektedir. Lükstürüm bitkisinin bu çeşidi aynı zamanda her türlü hava şartına karşı da oldukça dayanıklı olması yönünden bakımı kolay çok iyi bir çit bitkisidir.

Ligustrum kaç cm arayla dikilir?

Fidan Dikim Mesafesi:Kurt Bağrı fidanlarında, dikim mesafesi fidanlar arası 20-30 cm olacak şekilde dikim yapabilirsiniz.Bu dikim mesafesi azaltılabilir veya arttırılabilir. Fidanı Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa.

Ligustrum çit bitkisi ne kadar uzar?

Uzunluk 30-40cm genişlik 20-30cm bir fidan için metreye ortalama 4 adet ligüstrüm ekilebilir. Genişlik daraldıkça 1-2 adet fazla ekim yapabilirsiniz. Fakat bitkinin makaslamaya ve genişlemeye müsait olması sebebiyle çitin ömrünü uzatmak açısından 4-5 adetten fazla ekilmesini uygun görmemekteyiz.

Çit bitkileri ne zaman dikilir?

Genel kural, Kasım ve Nisan ayları arasında bahçe takvimi için yeni çitler ve çalılar ekmenin en iyi zamanıdr. Ancak, bu bir çit dikmek için tek kesin zaman değil. Yılın herhangi bir zamanında ekim yapabilen ve hava şartlarına ve toprak koşullarına izin veren çok çeşitli koruma önlemlerine sahibiz.

Kurtbağrı çit tohumu nasıl ekilir?

4-Tohumları 2/3 ince ithal torf, 1/3 tarım perliti (3-6 mm) karışımı içerisine ekiniz. Tohumların üzerini vermikülit ile 0,5-1 cm kapatınız. 5-Viyollere,fidan poşetlerine, pet bardaklara, balık kutularına, kasalara ve seraya ekim yapılabilir. 8-Eğer serada yetiştirilecek ise yaz aylarında seranın kenarları açılmalıdır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Taş Çit Nasıl Yapılır Minecraft?

Ligustrum nasıl üretilir?

Üretimi. Genel olarak ligustrum bitkileri tohum ve çelikle üretilir. Tohum ile çoğaltma; çelikle çoğaltmanın güç olduğu türlere uygulanır. Sonbaharda toplanan tohumlar 1-10 C’ de 2-3 ay katlandıktan sonra ilkbaharda ekilir.

Ligustrum yaprak döker mi?

– Çok arsız bir çalıdır. – Kışın kısmen yaprak döker, ovalifolium dışında. – Kesime dayanıklı olduklarından çitler için en uygun olan çalılardır. – Toprak ve konum açısından hiçbir sorun yoktur.

Ligustrum meyvesi yenir mi?

Japon Kurtbağrı ( Ligustrum Tezanum) Kullanma Usulü: 1 tatlı kaşığı kuru yaprak tozu veya 3 kuru yaprak 1 su bardağı suyla kaynatılıp sabah akşam içilir. Meyveler ise 1 tatlı kaşığı meyve dövülüp yenir. Yapraklar dövülüp lapa yapılır. Kullanılan Kısımlar: Japon kurtbağrı yapraklar ve meyve.

Bahçe çit bitkileri nelerdir?

ÇİT OLARAK KULLANABİLECEĞİNİZ 5 BAHÇE BİTKİSİ

  • Bambu. Bambu konusundaki en büyük kaygı hızla büyüyen işgalci bir bitki olmasıdır.
  • Şimşir. Her mevsim yeşil olan şimşir ideal çit bitkilerinden biri.
  • Japon kurtbağrı Japon kurtbağrı sabır isteyen bir bitki.
  • Mazı
  • Alev ağacı

Çit Mazısı ne kadar uzar?

Yeşil Mazı Çit Bitkisinin Büyüme Hızı İlk yıllarda yılda 90cm büyüyebilir.

Kurtbağrı suyu sever mi?

Ligustrum uzun süre direkt güneş ve şiddetli sıcak ya da serin ve tam gölge her yere her şarta uyar. Toprak seçmez. Saksıda yetiştiriyorsanız sulamaya dikkat edin. Park ve bahçelere dikilen Ligustrum ( kurtbağrı ) fidanları iki yıl geçtikten sonra yaz boyu susuzluğa tam dayanıklı olurlar.

Kurtbağrı nasıl bir bitkidir?

Kurtbağrı bitkisi genellikle çit amaçlı kullanılan hızlı gelişen budama ile şekil verilerek çok dekoratif bir çalı bitkisidir. Yeşil sarı ayrıca yaprak döken ve yaprak dökmeyen türleri vardır. Kurtbağrı, Zeytingiller (Oleaceae) familyasından Ligustrum cinsini oluşturan çalı veya küçük ağaçlara verilan ad.

You might be interested:  FAQ: Çit Çit Nasil Takilir?

Hangi ay hangi ağaç dikilir?

Fidan Dikimi. Fidanlar genel olarak sonbaharda yaprak dökümü ile, ilkbaharda ağaçlara su yürümesine kadar geçen devrede dikilirler. En uygun dönem kışı yumuşak geçen yerlerde sonbaharda, kışı sert geçen yerlerde ise ilkbaharda dikmektir. Fidanlar ilkbaharda gövdelerine su yürümeden önce yerlerine dikilmiş olmalıdırlar.

Soğuk iklimde hangi ağaç dikilir?

Soğuk iklim bölgelerinde özellikle Huş, Süs üvezleri, Süs kızılcığı, Leylak, Yabani İğde, Mürver, Kuşburnu, İğde, Titrek Kavak ve Sarıçamlar bu amaçlar için ideal bitkilerdir.

Eylülde ağaç dikilir mi?

Genel olarak yıl boyunca ağaç dikilebilir. Ağaç dikiminde genel olarak şu kural geçerlidir: Kışın yapraklarını döken ağaçlar için ekim zamanı, Ekim ayının ortası ve Mart ayının ortasıdır. Kışın yapraklarını dökmeyen ağaçlar için en uygun ekim zamanı ise; Kasım ayı başından Nisan ayı başına kadardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *