Okuyucular soruyor: Çit Servi Nasıl Ekilir?

Çit bitkileri ne zaman dikilir?

Genel kural, Kasım ve Nisan ayları arasında bahçe takvimi için yeni çitler ve çalılar ekmenin en iyi zamanıdr. Ancak, bu bir çit dikmek için tek kesin zaman değil. Yılın herhangi bir zamanında ekim yapabilen ve hava şartlarına ve toprak koşullarına izin veren çok çeşitli koruma önlemlerine sahibiz.

Çit kenarına ne ekilir?

ÇİT OLARAK KULLANABİLECEĞİNİZ 5 BAHÇE BİTKİSİ

 • Bambu. Bambu konusundaki en büyük kaygı hızla büyüyen işgalci bir bitki olmasıdır.
 • Şimşir. Her mevsim yeşil olan şimşir ideal çit bitkilerinden biri.
 • Japon kurtbağrı Japon kurtbağrı sabır isteyen bir bitki.
 • Mazı
 • Alev ağacı

Lükstrüm ne zaman ekilir?

Tohumları geç sonbaharda ya da ilkbaharın erken zamanlarında ekilmektedir. Lükstürüm bitkisinin bu çeşidi aynı zamanda her türlü hava şartına karşı da oldukça dayanıklı olması yönünden bakımı kolay çok iyi bir çit bitkisidir.

Limon Servi kaç metre arayla dikilir?

Çiçeği yoktur daima yeşil kalır. 3 – 4 metre ara ile dikilir. Çit yapılacak ise 30 ya da 50 cm aralıklar en ideal dikim aralığı olacaktır.

Hangi ay hangi ağaç dikilir?

Fidan Dikimi. Fidanlar genel olarak sonbaharda yaprak dökümü ile, ilkbaharda ağaçlara su yürümesine kadar geçen devrede dikilirler. En uygun dönem kışı yumuşak geçen yerlerde sonbaharda, kışı sert geçen yerlerde ise ilkbaharda dikmektir. Fidanlar ilkbaharda gövdelerine su yürümeden önce yerlerine dikilmiş olmalıdırlar.

You might be interested:  Çit Oyunu Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir?

Soğuk iklimde hangi ağaç dikilir?

Soğuk iklim bölgelerinde özellikle Huş, Süs üvezleri, Süs kızılcığı, Leylak, Yabani İğde, Mürver, Kuşburnu, İğde, Titrek Kavak ve Sarıçamlar bu amaçlar için ideal bitkilerdir.

Çit Mazısı ne kadar uzar?

Yeşil Mazı Çit Bitkisinin Büyüme Hızı İlk yıllarda yılda 90cm büyüyebilir.

Çit bitkisi nelerdir?

BAŞLICA ÇİT BİTKİSİ TÜRLERİ

 • Viburnum lucidum – Parlak Kartopu.
 • Viburnum tinus – Çiçekli Kartopu.
 • Laurus nobilis – Defne Çalısı
 • Cupressus macrocarpa “Goldcrest” – Limon Servi Çit.
 • Cupressocyparis leylandii – Leylandi Çit.
 • Photinia serrulata – Alev Çalısı
 • Bambusa aurea – Bambu Çit.
 • Hedera helix – Sarmaşık Çit.

Aşağıdakilerden hangisi çit bitkisi olarak kullanılan bitkilerden biridir?

Bambu: Çit şeklinde kullanılmak istenilen bitkiler arasında ilk sırada bambu gelmekte olup, hızlı ve seri şekilde büyüyen bir bitkidir. Tek köke sahip olan bambu bitkisi, sık ve düzgün şekilde dikilmesi durumunda çit şeklinde büyümektedir.

Ligustrum nasıl üretilir?

Üretimi. Genel olarak ligustrum bitkileri tohum ve çelikle üretilir. Tohum ile çoğaltma; çelikle çoğaltmanın güç olduğu türlere uygulanır. Sonbaharda toplanan tohumlar 1-10 C’ de 2-3 ay katlandıktan sonra ilkbaharda ekilir.

Kurtbağrı tohumu ne zaman ekilir?

2-3 ay katlandıktan sonra İlkbaharda ekilirler. 1 kısım torf karışımına dikilir ve üzerleri plastikle örtülür. köklenme olur. Köklenme olduktan sonra Sonbaharda şaşırtma yapılır.

Kurtbağrı çit tohumu nasıl ekilir?

4-Tohumları 2/3 ince ithal torf, 1/3 tarım perliti (3-6 mm) karışımı içerisine ekiniz. Tohumların üzerini vermikülit ile 0,5-1 cm kapatınız. 5-Viyollere,fidan poşetlerine, pet bardaklara, balık kutularına, kasalara ve seraya ekim yapılabilir. 8-Eğer serada yetiştirilecek ise yaz aylarında seranın kenarları açılmalıdır.

Limon Servi 1 yılda ne kadar büyür?

çabuk büyüyen bir ağaç. Limon servi çok şık, hoş renkli ve gür formlu bir çam türüdür. ve en çok tercih edilen ağaçlarından biridir. Çok hızlı büyüyen bir ağaçtır. 3 yıl içinde fidan 3-4 metre boya ulaşır.

You might be interested:  Tel Çit Ne Kadar?

Leylandi kaç cm ara ile dikilir?

Leylandi çamı dikiminde 1 metre arayla dikim yapılması, leylandi ağacı büyüdüğünde budamayla aralarını doldurarak şekil verebilirsiniz. Eğer daha çabuk ve daha sık olmasını istiyorsanız, 1 metreden daha kısa mesafelerde dikim yapabilirsiniz.

Limon selvi ağacı ne zaman ekilir?

Yazları kurak ve sıcak, sonbahar ve kışları yağışlı geçen Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde, Limoni selvi çamı ekimi için, en uygun zaman sonbahar aylarıdır. Toprak sıcaklığı fidanlar için çok önemlidir. Özellikle ilkbahar aylarında ısınan toprağa, ekim yapılması verimli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *