Duvar Su Alıyor Ne Yapmalıyım?

Evin duvar neden su alır?

Daireniz bodrum kattaysa ve evin duvarlarından su akıyorsa, dışardaki topraktan kaynaklanıyor olabilir. Bu durum özellikle yağmurlu havalardan sonra meydana gelir. Eğer yağmurlu havalar dışında da evin duvarlarından su akıyorsa, duvar içinden geçen tesisat borularında kaçak olabilir.

Duvar su alırsa ne olur?

Çünkü dış duvardan su alan evlerde yüksek oranda rutubet olmaktadır. Rutubet ise duvarların küflenmesine, yıpranmasına ve ilerleyen süreçte kötü görünüme kavuşmasına neden olur. Çok ağır nem alan duvarlar ise zamanla çöker ve ciddi sorunlara, masraflara yol açar.

Su çeken duvar kaç günde kurur?

Normalde 30 günde kurur ama rutubet fazla ise 90 gün kadar sürebilir.

Bina temelden su alıyor ne yapabilirim?

Bina inşa edildikten sonra oluşan temelden su çıkma problemlerinde, drenaj borularının döşenmesi sonradan mümkündür ancak oldukça yüksek maliyet içeren bir uygulama olduğundan sağlıklı bir çözüm üretmek adına temelden alt seviyede bir kuyu yapılabilir ve görülen su, kuyuya dolumu sağlanıp oradan bağlantılı rögara

Evde su kaçağı olduğunu nasıl anlarız?

Su Kaçağı Belirtileri

 1. Fayans derz boşluklarında sararma.
 2. Duvarlarda kabarma.
 3. Musluklar kapalı iken su saatinin dönmesi.
 4. Eve yüksek gelen fatura.
 5. Kombi ateşleme yaparak suyu ısıtması
 6. Kombi su bar göstergesinin sürekli düşmesi.
You might be interested:  FAQ: Duvar Delmek Için Hangi Matkap Ucu?

Pencere neden su alır?

Pencereler Hangi Nedenden Ötürü Su Alır? 1- İzolasyonların yıpranmış veya sağlıklı bir şekilde çekilmemesinden. 2- Pencere contalarınızın yıpranmış olmasından. 3- Pencere açılan kanadın sağlıklı kapanmamasından.

Binanın temeli su alırsa ne olur?

Su toprak içinde ilerlemeye başlar. Bina duvarlarına ulaştığı zaman, duvardaki en hassas noktadan sızma yapmaya başlar. Hassas nokta olmasa bile duvar dibinde birikmeye başlar. Bu birikme sonucunda da betonu çürütmeye başlar.

Su kaçağı kaç günde kurur?

Kaçağın tamiri yapıldıktan sonra, su akması 3-5 gün devam edebilir. Beton suyu emdiği için, kuruması zaman alır. Beton tamamen kurumadan boya yaptırmaya kalkışmayın. Nemli bir duvara boya yaptırdığınızda, boyanın kabardığını görürsünüz.

Su alan pencereye ne yapılır?

Pencereden su sızması halinde yapı marketlerden temin edilebilecek saf silikonlar, özel silikon sıkma aleti ile pencere kenarlarına çekilir. Bu kapsamda pencere kenarı su izolasyonu sağlanırken, saf silikon ile uzun süre çatlamayan bir yalıtım malzemesinden yararlanılır.

Nem almış duvar nasıl kurutulur?

Nemli noktanın önüne bir veya daha fazla fan yerleştirin ve onları en yüksek ayarlarına getirin. Bu, duvarın kurumasına yardımcı olur ve ayrıca havadaki nemi alır. Büyük nemli alanlar içinse nem giderici cihazlardan yararlanabilirsiniz. Herhangi bir duvar havalandırmasındaki kaplamaları kaldırın.

Su alan tavan ne zaman kurur?

Ayrıca hangi durumda bir uzmana danışmanız gerektiğini ve hangi durumda kurutmanın sizin tarafından yapılabiliceği konusunda sizi aydınlatacağız. Tüm hasar durumları için kurutma süresini genelleyecek olursak: „Optimum temel koşullar sağlanır ise, kurutma işlemlerinin bir çoğu genelde 3 ila 4 hafta arası sürer.

Zemin katta rutubet nasıl önlenir?

Özellikle zemin katlı ve çatıya yakın evlerde bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.

 1. Koku.
 2. Duvar ve Tavanların Kontrol Edilmesi.
 3. Ev İçinde Çamaşır Kurutmayın.
 4. Evinizi Sık Sık Havalandırın.
 5. Pencerelerinizi Kontrol Edin.
 6. Eşyalarınız ve Duvarlar Arasında Boşluk Bırakın.
 7. Anti Küf Boyalar Tercih Edin.
 8. Mutlaka Yalıtım Yaptırın.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Duvar Resimleme Nasıl Yapılır?

Su temele zarar verir mi?

Kısa vadeli olarak ele alınırsa su bina temeline zarar vermez. Ancak yer altında olduğu için bina temelinin betonu uzun süre suya maruz kalır. Uzun süre su ile temas eden beton zamanla kararmaya başlar ve çürüme söz konusu olur.

Asansör boşluğuna neden su dolar?

Asansör boşluğuna su dolmasının nedenleri için şu maddeleri sıralayabiliriz: Binada zemin çalışmaları tam anlamıyla gerçekleştirilmemiştir. Kanalizasyon borularında patlama meydana gelmiş olabilir. Rögar kuyularında düzenli olarak bakım yapılmıyorsa asansör boşluğuna su dolabilir.

Betondan su sızıntısı nasıl önlenir?

Betondan su sızmasını engellemek için, toprak kaldırılıp betona yalıtım yapılmalıdır. Aksi durumda su sızmasını engellemek kolay olmayacaktır. Bodrum katlarda duvardan su sızması yine topraktan kaynaklanır. Özellikle yağmurlu havalarda, toprak suya doyar ve betona sızdırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *