Duvar Terlemesi Nasıl Önlenir?

Yeni binada terleme neden olur?

Binalarda Terleme ve Küf Mantarı Oluşumu – 2 Duvarda bir yalıtım/mantolama yoksa ısı hızlı bir şekilde dış tarafa nakledilir, yalıtımlı duvara göre duvarın iç yüzey ısısı düşer, dış yüzey ısısı artar. Soğuk olan iç duvar yüzeyine çarpan hava içindeki su buharını / nemi taşıyamaz ve terlemeye sebep olur.

Tavanda terleme neden olur?

Bu sorunun temel sebebi, yalıtımı zayıf olan duvarlarınızın ısı geçirme direnci zayıf olur ve kışın soğuğu içeri alır. Siz evinizi ısıttıkça buharlaşan hava duvarlarda terleme veya su damlacıkları oluşturur.

Pencere terlemesi nasıl önlenir?

Pencereler günümüzde yüksek yalıtım sağlayarak ev içinde üretilen su buharının dışarıya sirküle olmasını engelleseler de bu ısı yalıtımı açısından istediğimiz bir sonuçtur. Asıl yapılması gereken şey ise;

 1. evimizi hergün 1-2 kez havalandırmaya.
 2. baca varsa açık tutmaya.
 3. evin içinde çamaşır kurutmamaya.

Mutfak neden terleme yapar?

Bunlardan ilki iç ve dış mekan arasındaki sıcaklık farkıdır. Soğuk havalarda dışarıdaki soğuk hava ile evdeki sıcak havanın karşılaşması rutubet oluşturur. Evde pişirilen yemeğin, kaynatılan suyun dumanı ya da banyodaki su buharı da terlemeye sebep olur. Bu da evdeki su tesisatının iyi izole edilmemesiyle alakalıdır.

Evin duvarları neden terleme yapar?

Hava her sıcaklıkta belli bir miktar suyu bünyesinde barındırır. eğer bu miktar artarsa su buharı meydana gelir ve duvarda yoğunlaşma meydana getirir. Bu duruma da duvarda terleme denmektedir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Duvar Macunu Nasıl Hazırlanır?

Borularda terleme neden olur?

Pis su borularında yaşanan terleme soğuk havalarda dökülen suyun ortam sıcaklığından çok düşük olmasından kaynaklanır. Tuvalete dökülen su çok soğuk olduğu için evin içerisinden geçen kanalizasyon borusu sıcak ise terleme yapmaya başlar. Duvarın bitişiğinden geçen borular terlediğinde aşağı doğru su akmaya başlar.

Tavanda rutubet nasıl önlenir?

Özellikle zemin katlı ve çatıya yakın evlerde bu konuya özellikle dikkat etmek gerekir.

 1. Koku.
 2. Duvar ve Tavanların Kontrol Edilmesi.
 3. Ev İçinde Çamaşır Kurutmayın.
 4. Evinizi Sık Sık Havalandırın.
 5. Pencerelerinizi Kontrol Edin.
 6. Eşyalarınız ve Duvarlar Arasında Boşluk Bırakın.
 7. Anti Küf Boyalar Tercih Edin.
 8. Mutlaka Yalıtım Yaptırın.

Evde yoğuşma neden olur?

Banyo, çamaşır kurutma, bulaşık, yemek pişirme ve hatta evde yaşayanların alıp verdikleri nefes ile sürekli nem/buhar oluşur. Buhar çıkış yolu bulamazsa evin içine hapsolur, duvarlarda nem ve küfe, camlarda ise yoğuşmaya /terlemeye neden olur.

Pimapen pencere neden terler?

PVC pencereler neden terler sorusu sıkça sorulur. Sıcaklık kaybı olmaması açısından tüm pencereler kapalı olduğundan, havanın içinde yoğun olarak bulunan su buharının dışarı çıkması da engellenmiş olur. Aslında sorunun cevabı evde su buharı oluşturup, dışarı çıkmasına izin vermeme durumumuzdur.

Evde camın Buharlaşmaması için ne yapmalı?

Bunu engellemek için odalarınızı sürekli havalandırın ve dış/iç cepheyi nem önleyici boyalarla boyamak da çözüm olacaktır. Çift camların içindeki parlak metal malzeme nem alıcı malzemedir. Bu malzeme eksimiş ya da yıpranmışsa terleme oluşabilir. Bu sorun ısı camlar değişerek aşılabilir.

Camların buhar yapmaması için ne yapmalı?

Ayna veya arabanızın ön camının yüzeyine biraz sabun veya deterjan sürün. Yeni kesilmiş bir dilim patates de aynı işi görebilir. Buğulanma yüzey gerilimi ve değme açısı ile ilgili bir durumdur. Cam yüzeyleri ne kadar temizlenirse temizlensin daima yüzeyinde kirler kalır.

You might be interested:  Sık sorulan: Duvar Boyasi Nasil Hazirlanir?

Mutfak neden buhar yapar?

Binanın dış yalıtımının kaliteli malzemelerle gerektiği gibi yapılmamış olması hem mutfakta hem de evin tamamında nem yapar. Mutfağın yeterince havalandırılmaması ya da mutfak penceresinin çok küçük olması mutfakta hava dolaşımını önleyeceğinden nem oluşur.

Su çeken duvar kaç günde kurur?

Normalde 30 günde kurur ama rutubet fazla ise 90 gün kadar sürebilir.

Evin odaları neden nemlenir?

İç mekanlarda nemlenme sorunu genelde üç ana nedenden meydana gelir; yoğunlaşma, sızıntı ve kapilarite. Bu üç ana nedenle baş etmek için farklı çözümlere ihtiyaç duysanız da en önemli silahınız ısı ve su yalıtımı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *