Duvar Tipi Klima Montajı Nasıl Yapılır?

Klima montajı nasıl yapılır?

Klima montajı yapılırken öncelikle montaj yapılacak yerin belirlenmesi gerekir. Klimanın iç ünitesinin önünde veya yakınında bir nesne olmamalı. İç ünitenin yakının da ısı üreten bir eşya olmamalı.

 1. Sinyal kablolarını ayrı çekin.
 2. Klimaya mutlaka topraklama hattı çekin.
 3. Elektrik beslemesini 3*2.5 ttr kablo ile çekin.

Klima nereye monte edilmeli?

Klima Nereye Takılmalı?

 1. Klimadan üflenen hava ortamda serbest şekilde dolaşmalı ve direkt olarak kişilere çarpmamalıdır.
 2. Rahat bir hava sirkülasyonu için klimanızı mümkün olduğunca tavana yakın bir yere monte edin.
 3. Klimanızın hava üflediği kanat yönünde mobilya veya benzeri eşyalar bulunmamalıdır.

Klima dış ünite montajı nereye yapılır?

Vibrasyon sesinin duyulmaması için dış ünite montajı duvarın ortasına yapılmamalı, mümkün olduğunca kolon ve kirişlere yakın monte edilmelidir. Dış ünite, ısı kaynaklarına, diğer klima cihazlarının üfleme ağızlarına, egzoz fanlarına buhar ve yanıcı gaz kaynaklarına yakın monte edilmemelidir.

Klima en uygun nereye takılır?

İlk olarak, dış ortam havasının üzerinden rahatça dolaşabileceği bir yere yerleştirilmelidir. Eğer klima, genellikle ısıtma amaçlı kullanılacaksa dış üniteyi güneye takmak en uygun seçenektir. Klima, genellikle soğutma amaçlı kullanılacaksa dış ünitenin kuzeye yerleştirilmesi en iyi verimi sağlayacaktır.

You might be interested:  Sık sorulan: Duvar Kağıdı Yapıştırıcı Nasıl Hazırlanır?

Klima montajında nelere dikkat edilmelidir?

Montajın yapılacağı zemine göre bağlantı aparatları doğru seçilmelidir. Klimanın çevresinde gaz kaçağının oluşabileceği başka cihazlar bulunmamalıdır. Çalışmanın gerçekleştirileceği bölge; kar, yağmur ve toz ile temas halinde olmamalıdır. Cihaz kapılara yakın yerlere monte edilmemelidir.

Klima çatıya konur mu?

Klimaların ünitelerinin bina dışına monte edilmesi görüntü kirliliğine neden olur. Bunun önüne geçmek için de çatı tipi klimalar kullanılır. Bu klima tipinde klima ünitesi genellikle çatıya monte edilir. Ayrıca bu tür klimalara Rooftop klima da denilir.

Klima yeri nasıl belirlenir?

İç ünite yeri için kriterler: Klimadan gelen havanın kişilerin yüzüne direkt temas edebilecek bölgelerde montaj çalışması yapılmamalıdır. İç ünitenin asılacağı yer ağırlık çekebilecek bir yapıda olmalıdır. Yanıcı gazların etki alanından uzak olunmalıdır. Güneş ışığına maruz kalınabilecek durumlardan kaçınılmalıdır.

Klima motoru nereye takilir?

Klimanın iç ünitesi genellikle pencere yakını olan duvarlara ya da alanlara monte edilmektedir. Dış ünitesi olan klima tipleri için ise durum biraz daha farklıdır. İç ve dış üniteler birbirine olabildiğince yakın bir şekilde takılmalıdır.

Mutfağa klima takılır mı?

Klimalar, oturma odalarında ve salonlarda kullanıldığı kadar mutfaklarda da kullanılmaktadır. Mutfak için klimalar genellikle duvar ve salon tipi klima modelleri arasından seçilmektedir. Evlerin mutfaklarında salon tipi klimalar uygunken oteller ya da hastaneler için kaset ya da kanallı tip klimalar uygun olabilir.

Klima bakır boru en az kaç metre olmalı?

Bakır Boru Kesimi Split klima montajında kullanılacak boruların uzunluğu iç ünite ile dış ünite arasındaki mesafeden biraz uzun olmalıdır. Boru boyunu belirlerken klimanın fabrika teknik verilerinde yer alan maksimum boru boyu dikkate alınmalıdır. Montajda kullanılacak minimum boru boyu 3 metreden az olmamalıdır.

You might be interested:  10 Kg Duvar Boyaya Ne Kadar Su Katılır?

Klima dış ünite temizliği nasıl yapılır?

Klima Dış Ünite Temizliği Aşamaları

 1. İlk olarak panel nemli bir bez yardımıyla iyice temizlenir.
 2. Ardından bir fırça ile fan temizliği yapılır.
 3. Daha sonra fan motoru temizliği de bir fırça yardımıyla yapılır.
 4. Kart ve kart kutusu da fırça ile güzelce temizlenir.
 5. Motor yatakları ve rulmanları yağdanlık yardımıyla yağlanır.

Klima montaj nedir?

Klima montajı yeni alınan veya daha önce kullanılmış olan duvara asılı ya da monte edilmiş klimaları montajı işlemidir. Klima montajı klima ustaları tarafından uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Eski daha önce kullanılmış olan klimalar içinde klima montajı işlemi gerçekleştirilebilir.

Koridora klima takılır mı?

Tüm dairenin koridoruna bir klima monte ederken, dairenin tüm bölümlerinde hava soğutmanın tekdüzeliği ve cihazın doğru çalışması, yer seçimine bağlıdır. HVAC ekipmanının montajı için koridorda bir yer seçmek için temel kurallar: İç üniteden çıkan hava akışı, yakındaki bir duvara dayanmamalıdır..

Klimada vakumlama ne demek?

Klima vakumlama, daha basit anlatmak gerekirse klimanın montajı bitirilir. Daha klima gaz verilmeden ya da gaz vanaları açılmadan önce klimanın iç ünite ve boru bağlantıların da bulunan atmosferik hava basıncın elektrikli vakum motoruyla dışarı atılmasına denir.

Klima montajında elektrik bağlantısını kim yapar?

Klima Elektrik Hattını Kim Yapar? Klima elektrik hattı için ya alanında uzman bir elektrikçi ya da klima teknik servisine yaptırabilirsiniz. Bu durumda klima montajlarında evinizde elektrik tesisatından başlayarak klimanın yanına koyacağınız şaltere kadar kabloyu yaptırabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *